Kategorie
Barvy, ředidla a surfacery
Tmely, maskoly, vodičky
Čistidla, kartáčky
Náhradní díly pro stříkací pistole
Příslušenství pro stříkací pistole
Kompresory a tlakové nádoby
Rychlospojky, hadice, fitinky, regulátory
Sekce vše o nákupu Sekce důležité Home Aktuality
AirbrushCentrum Informace

Informace

O tryskách

 

Dnes bychom si mohli říci něco o tryskách pro airbrush. Téměř každá firma, která vyrábí stříkací pistole, má nějaký systém který používá ve svých pistolích a který stále zdokonaluje. V zásadě se však trysky dají rozdělit na dva druhy - šroubovací nebo nasazovací. Nasazovací trysky mívají kuželový tvar a usazují se do kuželového sedla, jindy zase mají teflonové těsnění. Jejich hlavní velká výhoda je v jejich samočinném ustředění při dotahování difuzoru. Odpadá tak problém s křivým střikem pistole. Také jsou oproti šroubovacím tryskám mnohem větší, lépe se s nimi manipuluje a při jejich čištění nehrozí velké nebezpečí jejich poškození, protože většinou jsou z kvalitního materiálu. Stejně tak jejich ztráta je vzhledem k jejich velikosti méně pravděpodobná. Jsou však velmi háklivé na čistotu. Pistole a hlavně difuzor se musí udržovat v čistém stavu neboť každá nečistota na dosedacích plochách se ihned projeví na kvalitě střiku. Každá firma řeší usazení trysky svým způsobem. Některá má v difuzoru vyvrtané malé otvory pro vzduch, jinde je to řešeno drobnými výstupky na vnitřní straně difuzoru. Správné dotažení difuzoru má ale vždy naprosto zásadní vliv na střik. Je třeba sledovat jak stav difuzoru, tak také jeho těsnění. Začne-li vám bublat barva v nádobce je to téměř jistě problém s deflektorem, který je pravděpodobně lehce ucpaný a vzduch tak nemůže ven a vrací se pod sedlem trysky do nádobky. To samé nastane když budete mít difuzor málo dotažený a nebo budete mít na sedle trysky zbytky barvy. Možná vám můj důraz na čistotu připadá až nemístný, ale již jsem se v našem servisu setkal se stavem kdy jsem trysku musel doslova vydolovat ze zbytků barvy.

Tryska stříkací pistole  Tryska pro stříkací pistoli

ŠROUBOVACÍ TRYSKA                                      SAMOSTŘEDICÍ NASAZOVACÍ TRYSKA

 

Šroubované trysky jsou více rozšířené u pistolí, řekl bych nižší a střední třídy. Jsou to ty malinké mosazné trubičky na konci pistole. Jejich stěna je opravdu tenounká a jsou velmi náchylné na poškození. Uvnitř difuzoru však ponechávají poměrně hodně místa a proto většinou nedochází k jeho ucpání nebo snížení průchodnosti vzduchu. Na druhou stranu se velmi obtížně čistí a také dochází k jejich buď prasknutí nebo rozvalení. To nastává zpravidla když necháte jehlu v trysce a pistoli dlouho nepoužijete. Prostý dlouhodobý tlak pružiny unašeče jehly, trysku za nějakou dobu rozvalí. U pistolí s tímto typem trysky je dobré vždy po skončení práce povolit jehlu a jemně ji povytáhnout z trysky. Rozhodně tím vaší trysce prodloužíte život. Již jsem několikrát psal, že nedoporučuji přílišné rozebírání pistole při čištění a u šroubovacích trysek to platí dvojnásob. Jednak hrozí nebezpečí že ta malinkatá věc se někam zakutálí a nebo že ji poškodíte příliš násilným čištěním. Přesto samozřejmě přijde chvíle kdy to musíte udělat. Buďte opravdu velmi opatrní protože stěna trysky je tenká jako papír a i když čištění proběhne hladce ještě nemáte vyhráno - musíte trysku našroubovat zpátky. A tady vidím ten největší problém. Osobně si myslím, že firmy které dávají do krabičky ten malý klíček na trysky, si tímto krokem zajišťují nové zákazníky. Stačí jedno, jenom trošičku silnější dotažení a závit trysky se utrhne a zůstane v pistoli. Stane-li se vám tato nepříjemnost doporučuji vyhledat servis a pistoli tam dát do opravy. Je zde vysoká šance, že se podaří vytočit utržený závit a našroubovat novou trysku. Z vlastní zkušenosti našeho servisu typuji, že máme úspěch v 90 procentech případů. Jsou však mezi námi kutilové kteří věří ve vlastní síly a těm většinou již není pomoci. Při marné snaze o vytočení onoho nepatrného kousku mosazi z těla pistole většinou nevratně poškodí závit a tím ještě více upevní zbytek závitu trysky v pistoli. Až pak si vzpomenou na servis a to je samozřejmě už pozdě. Při koupi nové pistole pak stačí v obchodě pouze ukázat onen malý klíček a prodavač již ví co si budete přát, bohužel slevu asi nedostanete. Při usazování trysky proto doporučuji dotáhnou trysku pouze rukou. Máte-li v pořádku těsnění, určitě to bude stačit. Musíte také sledovat zda jste trysku našroubovali tak aby byla ve středu difuzoru což je úplně základní podmínka pro dobrou funkci pistole.

Čisticí hrot

ČISTICÍ HROT NA TRYSKY

Co se týká samotného čištění trysky, doporučuji používat různá čistidla podle druhu barvy kterou jste právě použili. Těchto čistidel je opravdu velké množství a každý si jistě vybere. Nezatracuji však ani mechanické čištění, ale vždy to musí být prováděno s velkou opatrností. Existjí tenké a pevné ocelové drátky a firmy, například Hansa nebo Fengda, dokonce vyrábějí čisticí, zaškrabávací sady. Musím ale říci že ty jsou vhodné použít spíše u nasazovacích trysek, u těch šroubovacích to není úplně to pravé ořechové, a také zlomený drátek ve trysce znamená její definitivní konec. Zkrátka je třeba mít na paměti že trysky vašich pistolí jsou opravdu jemný materiál a také, že téměř vždy se jedná o poměrně drahý náhradní díl.

plusmodel pro airbrush.1.jpg logo modelchoice pro airbrush.4jpg.JPG