Kategorie
Barvy, ředidla a surfacery
Tmely, maskoly, vodičky
Čistidla, kartáčky
Náhradní díly pro stříkací pistole
Příslušenství pro stříkací pistole
Kompresory a tlakové nádoby
Rychlospojky, hadice, fitinky, regulátory
Sekce vše o nákupu Sekce důležité Home Aktuality
AirbrushCentrum Informace

Informace

Připojení stříkací pistole

 

Mezi modeláři stále panuje zmatek okolo rychlospojek, koncovek pro stříkací pistole a vůbec všech různých fitinek určených pro připojení stříkací pistole ke kompresoru. Tento článek chce proto vnést trochu technické kultury i k tomu zapadlejšímu modelářskému stolu.

Na začátek se budeme věnovat připojení stříkací pistole k hadici se vzduchem a proto začneme nejdříve s koncovkou ke stříkací pistoli. To je ten šroubovací díl na vaší stříkací pistoli ke kterému se připojuje hadice se vzduchem. V zásadě se koncovky dají rozdělit na dva druhy - hadicová koncovka a koncovka pro rychlospojku. Hadicová koncovka slouží k napojení hadice na stříkací pistoli tak ,že hadice se narazí přímo na trn koncovky. Toto připojení má zásadní nevýhodu v tom, že při čištění je pistole stále pevně spojena s přípojnou hadicí, což značně omezuje manipulaci s ní. Také se občas stane že hadice se při stříkání uvolní a vytrhne se z trnu koncovky což se samozřejmě stane v nejméně vhodnou chvíli. Druhá varianta koncovky je vlastně sameček rychlospoky, tedy trn na který se zacvakuje protikus - samička rychlospojky. Připojení pomocí rychlospojky dovoluje daleko konfortnější obsluhu pistole, protože pouhým vycvaknutím-stažením jisticího kroužku, je možné pistoli odpojit od přívodní hadice a to i za plného tlaku ,přičemž nedojde k úniku tlaku z kompresoru. U těchto koncovek se všechny firmy shodly a použily Typ 20 s trnem o průměru 4,9 mm a délce 2,7 mm.

Bohužel u připojení - našroubování koncovky na pistoli se už výrobci ve volbě závitu moc neshodují. Existuje jedna větší skupina do které patří pistole od výrobců Harder and Steinbeck, Hansa, Triplex, Iwata, Fengda, Sparmax ( z těch nejhlavnějších) - tyto pistole mají závit průměru 1/8 palce a jejich koncovky se dají vzájemně zaměňovat. Druhou skupinu tvoří Badger a Revell, obě firmy používají na svých pistolích jemný závit průměru 5 mm. Aztek, Paasche a Efbe jsou pak všechno samostatné druhy.

Koncovka airbrush  Koncovka airbrush Koncovka na hadici

Další částí připojení které následuje hned za koncovkou, je buď hadice - v případě hadicové koncovky, nebo druhá část rychlospojky (samička). Samička rychlospojky je Typ 20 a existuje v několika variantách ,z nich nejpoužívanější je základní typ s převlečnou matkou pro připojení hadice. Existují však také druhy se závitem 1/8", nebo s regulačním ventilem.

Rychlospojka Rychlospojka Rychlospojka Rychlospojka

Rychlospojka s regulací je výhodná tím že můžete regulovat tlak vzduchu přímo u pistole a nemusíte se ohýbat někam pod stůl ke kompresoru. Rychlospojky jsou velice spolehlivé a nevyžadují žádnou údržbu a tím že jsou otočné na trnu koncovky je manipulace s pistolí při stříkání naprosto bez problémů. Ceny koncovek se pohybují kolem 130,- kč a ceny rychlospojek okolo 300,- kč. Rychlospojky jsou sice dražší, ale velice usnadňují používání stříkací pistole a proto bych je preferoval před pouhou hadicovou koncovkou. Připojení hadice ke kompresoru je na podobném principu.U modelářských kompresorů se používají pro výstupní šroubení z regulátorů hlavně dva rozměry a to 1/8 a 1/4 palce a existují jak šroubení s vnitřním, tak s vnějším závitem. Zase je zde možné použít rychlospojku, což je výhodné zejména když si kompresor převážíte na víkend na chalupu nebo na chatu. Jedním rychlým pohybem odmontujete hadici od kompresoru. Tyto rychlospojky jsou Typ 21 a opět existuje velmi mnoho variant, jak se závitem vniřním nebo vnějším, tak se závitem 1/8 nebo 1/4 palce. Ti kteří nepotřebují často sundávat hadici z kompresoru si mohou pořídit šroubení s převlečnou matkou, je to levnější řešení než rychlospojka a plně vyhovuje.Také můžete použít na straně u kompresoru rozdvojku v případě že chcete používat dvě pistole. Tyto rozdvojky se zase vyrábějí v různých variantách jak co se týká závitů tak i tvarů. A je zde ještě možnost vložit mezi kompresor a pistoli vzduchový rozdělovač pro tři, čtyři nebo více pistolí. Tyto rozdělovače většinou mají regulační ventily na každém výstupu. Snad vám tedy tento článek pomůže k lepší orientaci při nákupu potřebných dílů.

 

 

plusmodel pro airbrush.1.jpg logo modelchoice pro airbrush.4jpg.JPG