Kategorie
Barvy, ředidla a surfacery
Tmely, maskoly, vodičky
Čistidla, kartáčky
Náhradní díly pro stříkací pistole
Příslušenství pro stříkací pistole
Kompresory a tlakové nádoby
Rychlospojky, hadice, fitinky, regulátory
Sekce vše o nákupu Sekce důležité Home Aktuality
AirbrushCentrum Informace

Informace

Informace o vteřinových lepidlech BOLT

 

Vteřinová lepidla pod obchodní značkou Bolt vyrábí americká firma Northeast Hobby Products. Lepidla se plní do lahviček v České republice. Jedná se o jedny z nejkvalitnějších vteřinových lepidel na trhu. Tato lepidla jsou především určena pro modelářství a lepí širokou škálu modelářských materiálů. Modelář si může vybrat z několika druhů balení dle obsahu. Každé balení lepidla obsahuje dusík jako ochranou atmosféru. Toto opatření zaručuje velmi dlouhou dobu použitelnosti na rozdíl od jiných vteřinových lepidel. Lepidla zaručují optimální výsledky při lepení s minimální závislostí na vlhkosti prostředí, nemění své vlastnosti po dobu skladování a mají velmi sníženou vlastnost tvořit mlhu kolem lepeného spoje (zmléčnění průhledných dílů). Doba vytvrzení je limitována pouze sílou vrstvy lepidla. K lepidlům se dodávají další přípravky jako jsou urychlovače a rozlepovače (odstraňovače lepidel). Jako vynikající pomůcky lze použít aplikační trubičky, jež zaručují nanesení minimálního množsví lepidla na plochu.

Zásady použití a skladování

Originál uzavřené lepidlo (nepoužité) lze skladovat v lednici po dobu dvou let, v mrazícím boxu po dobu čtyř let. Jakmile lepidlo otevřete a použijete, neukládejte ho zpět do lednice ani mrazáku.

Do lahvičky lepidla totiž vnikne vzduch spolu s vlhkostí. Tato vlhkost se pak v lednici nebo mrazáku sráží a znehodnocuje lepidlo. Již otevřené lepidlo skladujte při pokojové teplotě, nejlépe v temnu, kdy se nemůže srážet vlhkost a dusík uvnitř lahvičky pak bezpečně lepidlo ochrání. Konec nástavce odřezávejte vždy velmi ostrým nástrojem - skalpel nebo žiletka. Čím méně poškrábete konec nástavce tím méně se bude na jejím konci lepidlo usazovat. Již otevřené lepidlo doporučuje výrobce spotřebovat do dvou měsíců v případě hustých a středních lepidel a do 1 měsíce v případě lepidel řídkých. Čím vyšší je vnější teplota tím kratší je životnost otevřeného lepidla.

Druhy lepidel

Lepidla se dodávají ve třech provedeních dle hustoty - řídké(thin), střední(medium) a husté(thick)

Tato lepidla lze mezi sebou míchat v libovolných poměrech.

Mimo tuto řadu se dodává Super řídké lepidlo pro lepení kapilárních spojů systémem - "Složit a zakápnout". Toto lepidlo se nedá míchat s ostatními lepidly.

Pro zaručení pružného spoje použijte lepidlo Black Bolt. Pro lepení gumových těsnění, O kroužků a podobně. Barva lepidla je černá.

Vteřinové lepidlo     Vteřinové lepidlo    Vteřinové lepidlo   Vteřinové lepidlo   Vteřinové lepidlo

Urychlovače

Bolt UP FF -přípravek pro okamžité vytvrzení lepidla. Dodává se v mechanickém rozprašovači nebo pouze v lahvi. Tento přípravek omezuje mlhu kolem lepeného spoje, která vzniká při vytvrzení lepidla a je šetrný k plastovým materiálům.

Urychlovač

Tyto přípravky pouhým nanesením na lepený spoj zaručují jeho okamžité vytvrzení (1-3 sec).

Rozlepovače

Bolt OFF je přípravek který se používá k rozlepení spojů. Rozlepovač lepidlo rozředí takže je možno lepené díly od sebe rozdělit. Lepidlo je potom nutné mechanicky odstranit protože po vyprchání rozlepovače opět vytvrdne.

Rozlepovač

Aplikační trubičky

Aplikační trubička. Je určena pro nanášení lepidla do nepřístupných míst a zaručuje nanesení minimálního množství lepidla. Dodává se ve dvou průměrech - 0,5 a 1 mm.

Pracovní nástavce se používají tak že se nasadí rovnou na originální uzávěr lepidla. Protože otvor na jejich konci je velmi malý je možno dávkovat lepidlo v malém množství. Zároveň chrání lepidlo před jeho vysycháním.Aplikační trubička se používá všude tam kde chceme nanést opravdu velmi malé množství lepidla. Trubička (1 - 1,5 cm) se vloží rovnou do otvoru v originálním uzávěru. Trubička je ze speciálního materiálu na kterém se lepidlo neusazuje. Trubičku lze též nad plamenem vytáhnout do ještě menšího průměru. Vždy ji odřezávejte velmi ostrým nástrojem. Při použití této trubičky se práce s lepidlem několikanásobně zlepší, nehledě na velkou úsporu lepidla. Tento způsob lepení se používá při průmyslové výrobě a věřte že lepení vteřinovým lepidlem se pak stává radostí. Tyto pracovní nástavce včetně trubičky lze použít pro aplikaci urychlovače i rozlepovače. V tomto případě je vhodné si pořídit náhradní lahvičky Bolt

plusmodel pro airbrush.1.jpg logo modelchoice pro airbrush.4jpg.JPG